1. Ustanovení domovního rádu se vztahují na všechny uživatele bytů v domě, přiměřené i na osoby které s nimi bydlí.
2. Uživatelem bytu se pro účely domovního řádu rozumí nájemce družstevního bytu nebo vlastník bytu.
3. MÍR, stavební bytové družstvo (družstvo) je pronajímatelem bytů (garáží) v družstevním vlastnictví (družstevní byt, garáž).

Část I.
Ustanovení o nájmu družstevního bytu

Čl. 1
Nájem družstevního bytu
Práva a povinnosti pronajímatele (družstvo) a nájemce (člen družstva) vyplývající z nájmu družstevního bytu upravuje občanský zákoník a stanovy družstva.
Nájem družstevního bytu vzniká nájemní smlouvou mezi družstvem (pronajímatelem) a Senem družstva (nájemcem), kterou družstvo přenechává členu družstva družstevní byt do užívání;
-  nájemní smlouva musí obsahovat označení předmětu nájmu a rozsahu užívání, nedílnou součástí nájemní smlouvy je předpis nájemného a záloh na služby, jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu.
-  podmínky pro vznik práva na uzavření nájemní smlouvy upravují stanovy družstva.
Nájemce i osoby, které s ním bydlí ve společné domácnosti, mají právo užívat družstevnf byt, společné prostory a zařízeni domu, jakož i používat plnění, jejichž poskytování je spojeno s užíváním družstevního bytu.

ČI. 2
Povinnosti pronajímatele
Pronajimatel je povinen zajistit nájemci družstevního bytu plný a nerušený výkon jeho práv spojených s užíváním bytu. Provádět údržbu domu a jeho zařízení, zajišťovat řádné plnění služeb, jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu.
Neplní-li pronajímatel svoji povinnost odstranit závady, které brání řádnému užívání bytu nebo jimiž je výkon práva nájemce družstevního bytu ohrožen, má nájemce právo, po předchozím písemném upozornění pronajímatele, závady odstranit a požadovat náhradu účelně vynaložených nákladů. Právo na náhradu musí uplatnit u pronajímatele (družstva) bez zbytečného odkladu. Právo na náhradu zanikne, nebylo-ll uplatnění do šesti měsíců od odstranění závad.
Stavební úpravy nebo jiné podstatné změny v družstevním bytě je pronajímatel oprávněn provádět jen se souhlasem nájemce. Pokud jsou takové změny prováděny z nařízení příslušného ÚMČ Je nájemce družstevního bytu povinen umožnit jejich provedení, neučiní-li tak odpovídá za škodu, která nesplněním jréto povinnosti vznikla.

Čl. 3
Povinnosti nájemce družstevního bytu
Mimo dalšfch povinností stanovených níže v části II., článku 4 je nájemce družstevního bytu povinen;
-  chránit družstevní majetek, řádně užívat a udržovat družstevní byt, jakož I společné prostory a zařízení domu, dodržovat stanovy družstva, provozní řád nebytových prostor, domovní řád a předpisy o požární ochraně (zejména zákon Č. 133/1992 Sb. o požární ochraně, v platném zněni).
-  udržovat družstevní byt na svůj náklad ve stavu způsobilém řádnému užívání, zejména včas zabezpečit provádění potřebných oprav a údržby,
-  zajišťovat na své náklady řádné a včasné provádění drobných oprav v družstevním bytě a všechny práce spojené s udržováním družstevního bytu, jeho příslušenství a vybavení.
-  platit pronajímateli stanovené nájemné za užíváni bytu (dle usnesení představenstva družstva) Spolu se zálohou na nájemné je nájemce povinen platit zálohy na plnění, jejichž poskytování je spojeno s užíváním družstevního bytu.
Nepostará-li se nájemce družstevního bytu o včasné provedení drobných oprav a obvyklé údržby družstevního bytu nebo neodstranl-li drobné závady, za které odpovídá, má pronajímatel právo, po předchozím upozornění nájemce, tak učinit na jeho náklady sám. (Rozsah oprav hrazených z prostředků fondu domovního hospodářství je uveden v Příloze č. 1 ke stanovám družstva).

ČI. 3a)
Ustanovení článků 1., 2. a 3. platí i pro nájem družstevní garáže.

Část II.
Společná ustanovení

ČI. 4
Povinnosti uživatelů bytů
Uživatel bytu je povinen:
1.  Počínat si tak, aby on sám nebo osoby, které s ním bydlí nerušily a neohrožovaly ostatní uživatele bytů při výkonu jejich práv.
2.  Odstranit na svůj náklad závady a poškozeni, která na jiných bytech, nebytových prostorech nebo společných částech nebo zařízeních domu způsobil sám, nebo ti, kteří s ním byt užívají.
3.  Zdržet-se provádění úpravy bytu a jeho zařízení, jimiž by byl bez souhlasu vlastníka (spoluvlastníka) domu měněn vzhled domu, ohrožena statická bezpečnost konstrukcí nebo narušena činnost technického zařízení domu.
4.  Umožnit zástupci správce domu-(družstvu) na předchozí výzvu přístup do bytu, pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních bytů (nebytových prostorů) popřípadě domu jako celku. Umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v bytě a umožnit odečet naměřených hodnot.
5.  Pověřený člen výboru samosprávy, respektive zástupce vlastníků v domě, vede evidenci uživatelů bytů. Do evidence se zapisují údaje o uživatelích bytů s jejich souhlasem.

Čl. 5
Užívání společných částí a zařízení
Společných části a zařízení domu (schodiště, chodby, kočárkámy, sklepy, prádelny, sušárny, výtahy, apod.) se užívá jen k účelům, ke kterým jsou určeny. Společné části domu jako jsou například chodby, schodiště, vchody, východy a jink, se udržují prázdné a umísťování jakýchkoli předmětů, patřících uživatelům bytů, v nich není zásadně dovoleno Ve společných částech domu je zakázáno umísťováni motorových vozidel. Pronajímání nebytových prostor se řídl zákonem Č. 116/1990 Sb| v platném znění a směrnicí družstva „Zásady pro postup při pronajímání nebytových prostor a společných prostor", schválenou představenstvem družstva v platném znění.
Způsob užívání prádelen, sušáren a mandloven stanoví členská schůze respektive shromáždění společenství vlastníků.

Čl. 6
Zajištění pořádku a čistoty v domě K udržení pořádku a čistoty v domě zahrnuje zejména tyto práce:
-  zametení. Čištění chodníků, průjezdů a vjezdů, v zimních obdobích zimní údržba chodníků, a to í ve dnech pracovního klidu,
-  úklid výtahové kabiny na mokro.
-  zametání a myti chodeb, sklepů, prostorů klepače,
-  setření prachu na zábracfli, dštěni sket vstupu do domu,
-  omytí keramických obkladů vstupních hal,
-  omyti poštovních schránek,
-  setření prachu z nepoškozených osvětlovacích těles,
-  myti všech oken ve spoiečnýdi prostorách včetně rámů,
-  umytí všech spojovacích dveří společných prostor,
-  vyčištěni volných prostor ve sklepě a na půdě.
-  vyčištěni, zameteni kontejnerového stáni, kočárkárny, sušárny, mandlovny, prádelny kolárny aid Správce (družstvo) zajišťuje pořádek a čistotu ve společných částech, pokud členská schůze nebo shromáždění společenství vlastníků nerozhodne jinak Způsobí-li znečištěni společných části domu nebo chodníků uživatel bytu (nebytovém prostoru), případné příslušník jeho domácnosti nebo osoby uživatelův byt navštěvující, je poivinen toto znečištěni odstranit uživatel bytu. Tato povinnost se vztahuje l na odstraněni nečistot způsobených psy a kočkami
V případě, že členská schůze respektive shromážděni společenství vlastníků rozhodne o tom, že úklid v domě budou uživatelé bytů provádět sami, jsou tito povinni podílet se na úklidu společných části v domě, a to podle zásad a v rozsahu stanovených členskou schůzi respektive shromážděním společenství vlastníků. Tento způsob zajištění pořádku a čistoty je možné provádět po dohodě se správcem.

Čl. 7
Otevíráni a zavíráni domu
Uživatelé bytů jsou povinni zamykat dům v době od 22,00 hodin do 6,00 hodin. V případě, že členská schůze, respektive shromážděni společenství vlastníků rozhodne o tom, že dům bude uzamykán celodenně, jsou všichni obyvatelé domu povinni toto rozhodnutí respektovat.

Čl. 8
Informační zařízení v domě
Umísťování reklamních zařízení na domě (obchody, kadeřnictví, služby apod.) je povoleno pouze s předchozím souhlasem vlastníka domu a příslušného úřadu městské části Správce (družstvo) po dohodě se zástupcem vlastníků bytů nebo s výborem samosprávy umístí na viditelném místě ve vstupní hale domu nástěnku, na které budou uživatelé bytů informováni o schůzích, přednáškách, různých akcích, o zdravotní službě, požární ochraně apod. Správce (družstvo) je povinen na nástěnce uveřejňovat všechna důležitá sděleni o opatřeních týkajících se údržby bytů, společných prostor a zařízeni domu. O nástěnku pečuje výbor samosprávy, respektive zástupce vlastníků v domě.


Čl. 9
Rozvody elektro, plynu a ostatní zařízení v domě
1.  Hlavní uzávěry vody, plynu a elektrického proudu musí být označeny viditelnými orientačními nápisy.
2.  Ke komínovým dvířkům, požárním hydrantům, hlavním uzávěrům, kanalizačním čistícím otvorům a jiným podobným zařízením, pokud jsou ve společných prostorách, musí být vždy zajištěn volný přístup.
3.  Osoba, která z důležitých důvodů (havárie, oprava apod.) uzavřela v domě hlavni uzávěry vody, plynu atd. musí zajistit, aby jejich uzavřeni a opětovné otevření bylo uživatelům bytů vhodným způsobem (např. na domovní nástěnce) včas oznámeno, pokud možno před uzavřením. Otevřeni hlavního uzávěru plynu může provést pouze oprávněná osoba.

ČI. 10
Televizní a rozhlasové antény
1. Zřizovat rozhlasové, televizní, satelitní a internetové antény na střechách, fasádách domů a balkonech, lze jen se souhlasem vlastníka domu.

ČI. 11
Osvětlování domu
V době, kdy je dům otevřen, osvětlují se hospodárně všechny vchody, schodiště a volně přístupné chodby v domě a také přístupy k domu u nichž je to zapotřebí tak, aby byla zajištěna bezpečnost osob.

ČI. 12 Sklepy
Sklep musí být přístupný uživatelům bytů po celou dobu, kdy je dům otevřen a to i ve dnech pracovního klidu a svátcích.
Kouření a užívání otevřeného ohně ve sklepech je zakázáno.
Skladování hořlavých látek a výbušných látek je ve sklepech zakázáno.
Ve sklepech a sklepních chodbách je zakázáno umísťování motorových vozidel.

ČI. 13
Klepání a čištění
Vyklepávat a vytřepávat jakékoliv předměty je možno jen v místech k tomu určených.

ČI. 14
Domácí zvířata
1.  Uživatel bytu musí pečovat o psy a kočky, případně jiná domácí zvířata tak, aby neobtěžovaly neúměrným hlukem (např. štěkání, vytí psů v denních a nočních hodinách, znečišťováni společných prostor apod.) ostatní uživatele bytů.
2.  Ve společných částech obytných domů se psi a kočky nesměji zdržovat, ani volně pobíhat, při průchodu společnými prostorami domu musí psi být vedeni na vodítku a musí být opatřeni náhubky.
3.  K držení většího počtu domácích zvířat v bytě Je třeba písemného souhlasu vlastníka domu respektive společenství vlastníků.
4.  Chov nebo držení neobvyklých živočichů, pokud by tím mohlo docházet k nežádoucímu ovlivněni životního prostředí v domě (hluk, zápach, fyzické ohroženi osob. Šíření cizopasníků či chorob přenosných na lidi apod.) musí být předem povolen rozhodnutím příslušného úřadu městské části, který podle okolností může stanovit podmínky chovu.

ČI. 15
Klid v domě
1.  Uživatel bytu je povinen činit vhodná opatření a chovat se tak, aby neobtěžoval sousedy nadměrným hlukem.
2.  Právo na nerušený odpočinek po práci vyžaduje, aby v době nočniho klidu, tj. od 22,00 hodin do 6,00 hodin bylo zabráněno jakémukoliv hluku. V této době není vůbec dovoleno hrát na hudební nástroje, zpívat, hlučně se bavit, dále používat vysavačů prachu a jiných hlučných přístrojů a vykonávat jakoukoliv činnost působící hluk. Rovněž je zejména v době nočního klidu, třeba ztlumit rozhlasové a televizní přístroje případně jiná audiotechnická zařízeni.
3.  Dojde-li k zásahu do pokojného stavu (porušování zásad občanského soužití, sousedské vztahy), lze se domáhat odíraný u příslušného orgánu státní správy (viz §5 občanského zákoníku).
4. Každý člen společenství je povinen si při užívání jednotky počínat v souladu s dobrými mravy tak, aby nedocházelo k obtěžování ostatních členů společenství; při provádění stavebních prací v jednotkách je povinen oznámit termín provádění stavebních prací statutárnímu orgánu společenství a ostatním členům společenství a dbát na to, aby práce byly prováděny v pracovních dnech v době od 8:00 hod. do 18:00 hod., v sobotu od 8:00 hod. do 14:00 hod. O nedělích a státních svátcích není provádění stavebních prací povoleno. V době od 22:00 hod. do 6:00 hod. se každý člen společenství zdrži hluku, používání hlučných přístrojů a nástrojů, hry na hudební nástroje, zpěvu a hlučné komunikace.



ČI. 16
Garážování motorových vozidel
V garážích, které jsou součástí domu je povoleno pouze garážováni vozidel a je zakázáno používat tyto prostory k podnikatelské činnosti
Držitel motorového vozidla je pří jeho garážováni povinen dodržovat zákon č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, v platném znění a další předpisy o požární ochraně (směrnice, požární řád).
V garáži není dovoleno provádět jakékoliv opravy motorového vozidla, které by ohrožovaly ostatní byty respektive garáže a jejich uživatele v domé.
V garáži je zakázáno skladovat pohonné hmoty.
V garáži je zakázána jakákoliv manipulace s otevřeným ohněm a kouřeni.
Je zakázáno vylévat zbytky pohonných látek, olejů a čisticích prostředků do kanalizačních odpadů.

ČI. 17
Závěrečná ustanovení
1.  Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti, vyplývající ze stanov, právních předpisů (zeji občanský zákoník, stavební zákon, předpisy o požární ochraně) respektive jiných předpisů I požární směrnice apod.).
2.  Porušováni povinností, které ukládá tento domovní řád osobám v domé bydlícím se poví za porušení povinností, stanovených občanským zákoníkem a stanovami družstva a I sankcionováno dle těchto předpisů.

Domovní řád byl schválen usnesením představenstva družstva č. 228/02 dne 18. 2. 2002. Tímto usnesením se ruší domovní řád schválený usnesením představenstva č.115 ze dne 12. 2. 2001

Společenství vlastníků bylo seznámeno s tímto domovním řádem, a byl schválen na shromáždění společenství vlastníků.